Z dużym, ale miłym zaskoczeniem obserwowałam jak mój post dotyczący organizacji wieczoru panieńskiego z klasą bił rekordy odsłon (jak na moje warunki, to były rekordy). Zauważyłam spore zapotrzebowanie na tego typu wpisy, dlatego postanowiłam podzielić się z Wami kolejną porcją pomysłów na organizację innej imprezy – tym razem padło na Babyshower. Tematyka nie jest przypadkowa, przyniosło mi ją życie, bo ostatnio sama organizowałam jedną taką imprezę, a na drugiej byłam uczestnikiem.

00_babyshower

Taka mała dygresja na początek. Nie zarzucajcie mi, że używam obcojęzycznej nazwy samej imprezy, ale tak jak w wielu innych przypadkach, tak i w tym spolszczenie Babyshower na Dziecioprysznic (chociaż tutaj shower to akurat prysznica nie oznacza, tylko obsypywanie prezentami) byłoby bezsensowne i niezgrabne. Z oklei pisać o „imprezie przed urodzeniem się dziecka” byłoby i długo i niepotrzebnie. Póki język polski nie wynalazł na to innego, zgrabnego określenia, to ja z uporem będę to Babyshower używać.

Edit: znalazłam polską wersję… uwaga… „bociankowe”…wybaczcie, ale nie, nie, nie…

Data i czas trwania

Chociaż zarówno wieczór panieński, jak i Babyshower odbywają się tylko w żeńskim gronie, to jednak to drugie to już zupełnie inna bajka. Wieczór panieński ma być z założenia głośny, szalony i zwariowany, natomiast Babyshower jest imprezą spokojną i stonowaną (co nie znaczy, że nudną). Kobiety w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze mogą już być zwyczajnie zmęczone dźwiganiem coraz cięższego brzucha, mogą też potrzebować więcej snu. Miejmy na uwadze to, że nie jest to impreza długa i nie zaczyna się w późnych godzinach nocnych. Raczej spokojnym, w miarę wczesnym popołudniem.

Babyshower najlepiej zorganizować w trzecim trymestrze ciąży, kiedy, do spotkania z dzidziusiem jest coraz bliżej, ale lepiej nie czekać na sam koniec, bo wtedy kobiety w ciąży na serio już słabo się czują. A może się zdarzyć, że jeśli nie zrobimy tej imprezy wystarczająco wcześnie, to maluch nas uprzedzi i przyjdzie na świat zanim zdążymy się zorganizować.

Miejsce

Tak na prawdę nie ma tu jednej złotej zasady. Fajnie może się udać zarówno domówka jak i impreza w lokalu. Wszystkie Babyshower na jakich byłam odbywały się u ciężarnej w domu. Fajnie jest, żeby cała impreza była dla przyszłej mamy niespodzianką. Lepiej jednak, żeby mąż lub inny domownik naszej ciężarnej o wszystkim wiedział, żeby mógł nie zdradzając tajemnicy przygotować ją na imprezę, lub w razie potrzeby zawiadomił o odwołaniu całej akcji (gdy np, ciężarna bardzo słabo się czuje danego dnia). Za domówką przemawia też fakt, że w domu jest po prostu najwygodniej.

Jedzenie i picie

Jedzenie i picie jest analogiczne jak to, które trzeba przygotować lub zamówić na wieczór panieński. Z tym, że na Babyshower będzie go raczej mniej, bo impreza krótsza. Jeśli nie chce Wam się gotować to dobrym rozwiązaniem jest na przykład zamówienie pizzy, czy chińczyka. Przyjedzie na czas, będzie ciepłe i nic nie będzie trzeba już z tym robić.

01_babyshower

Uwaga – na Babyshower raczej nie pijemy alkoholu. To znaczy, oczywistym jest, że kobieta w ciąży NIE PIJE ALKOHOLU W OGÓLE, ale wszystkie zaproszone dziewczyny też powinny się od tego powstrzymać. Pomijając fakt, że ciężarnej może być zwyczajnie przykro, to po prostu nie taki jest cel tej imprezy. Nie chodzi o picie, ale o „przywitanie” dziecka. Jeśli uczestniczki mają na to ochotę, to mogą w czasie Babyshower pić na przykład piwo bezalkoholowe (Uwaga! To oczywiście jasne, że dla ciężarnej TYLKO takie, które ma 0,0% alkoholu, a nie takie co ma na przykład 0,2% ). Na moim dziewczyny właśnie takie mi przyniosły i cieszyłam się z niego jak dziecko.

Ważnym elementem każdej takiej imprezy jest tort. Można puścić wodze fantazji i zamówić jakiś w kolorystyce odpowiedniej do płci dziecka, z fajnym napisem czy motywem. Nie zapomnijcie o świeczkach.

02_babyshower
Tort, który w transporcie lekko się zniszczył 🙁

03_babyshower

Szczegóły wystroju / gadżety

Powinny oczywiście nawiązywać do charakteru imprezy. Jeżeli znamy płeć dziecka, to można wszystkie dodatki dobrać w kolorze niebieskim lub różowym. Jeśli nie znamy, to fajnie jest albo niebieski z różowym pomieszać, albo wybrać kolory neutralne (żółty, pomarańczowy, zielony, szary, beżowy).

Na Babyshower organizowanym przeze mnie były jednorazowe talerzyki i kubeczki w kolorze różowym i z dziecięcym motywem, były papierowe różowe słomki oraz różowe baloniki. Można jeszcze dodać do tego jakiś fajny napis lub proporczyki, serpentyny, pompony i inne cuda wianki. Mnóstwo inspiracji znajdziecie na Pintereście (który uwielbiam, bo jest dla mnie najlepszym źródłem inspiracji). Zdarza się również, że zamiast ze szklanek, napoje pije się z butelek dla dzieci.

04_babyshower

05_babyshower

06_babyshower

Fajnym pomysłem jest też zrobienie przypinek dla każdej z dziewczyn, albo wyróżnienie przyszłej mamy wiankiem z romantycznych kwiatów.

Konkursy i atrakcje

Doszliśmy do punktu, w którym można puścić wodze fantazji. Poniżej przedstawiam Wam kilka fajnych pomysłów na atrakcje i konkursy.

  • Rozpoznanie składu słoiczka – Przed przyszłą mamą stawiamy kilka słoiczków z papkami dla dzieci uprzednio zaklejamy etykiety, tak, żeby nie było widać z czego są zrobione. Ciężarna musi spróbować każdego ze słoiczków i zgadnąć co znajduje się w składzie. Żeby ułatwić zadanie wybrać można słoiczki jednoskładnikowe, żeby utrudnić – wieloskładnikowe (np. gotowe obiadki). Innym wariantem tej gry jest rozdanie wszystkim uczestniczkom karteczek z numerami odpowiadającymi numerom słoiczków. Każda z nich musi spróbować i zapisać na kartce skład.

07_babyshower

  • Jaka to melodia z piosenkami dla dzieci – Przyszłej mamie puszcza się kilka początkowych taktów piosenek dla dzieci – musi zgadnąć tytuł piosenki.
  • Śmieszne pieluszki na nocną zmianę – Każdej z uczestniczek imprezy rozdaje się po jednej (lub po kilka) pieluszek (rozmiar 1!) i długopis lub flamaster. Dziewczyny muszą napisać na nich jakiś śmieszny tekst, tak, żeby nocna zmiana pieluszki nie była tylko przykrym obowiązkiem, ale i elementem zabawy. Przykładowe teksty to „Dla mamusi”, „Dla tatusia”, „Uwaga, radioaktywne!”, „Kinder niespodzianka” itd…
  • Życzenia dla maluszka od cioć – Dobre życzenia bardzo ciężko jest wymyślić „od tak”, więc można przyszłym ciociom trochę pomóc rozdając specjalnie przygotowane karteczki z początkami zdań, które one będą musiały dokończyć. Na przykład „Mam nadzieję, że w przyszłości zostaniesz…” lub „Zawsze pamiętaj o…”
  • Dokończenie wersów z wierszyków dla dzieci – Analogicznie jak w przypadku Jaka to melodia, tylko tutaj czyta się początek wersu, a przyszła mama musi dokończyć. Na przykład „Biega, krzyczy Pan Hilary…”, „Stoi na stacji lokomotywa…”
  • Zgadywanka – ile jest M&M’s – ów w butelce. – Przed rozpoczęciem imprezy należy butelkę dla dziecka wypełnić M&Ms-ami i je przeliczyć. Zadaniem wszystkich dziewczyn będzie zapisanie na kartce ile sztuk cukierków znajduje się w butelce. Wygrywa ta, która była najbliżej wyniku.
  • Zgadywanka – jaka będzie data porodu – przygotowujemy kartkę z kalendarzem pokazującą daty w okolicy przewidywanej przez lekarza daty porodu (najlepiej 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po). Każda z dziewczyn zaznacza na nim (i dodaje swoje imię) dzień, w którym urodzi się dzidziuś. Oczywistym jest, że ten konkurs rozstrzygnie się dopiero po porodzie 🙂
  • Oszacowanie obwodu brzuszka przyszłej mamy – Przygotowujemy kłębek nitki lub wstążki i nożyczki. Każda z uczestniczek musi odciąć tyle nitki/wstążki ile według niej wynosi obwód brzuszka przyszłej mamy. Na koniec ciężarna sama mierzy wstążką obwód swojego brzuszka, a wstążki ucięte przez uczestniczki są z nią porównywane. Wygrywa nitka/wstążka najbliższa prawdy.

Na Pintereście znajdziecie jeszcze wiele innych inspiracji co do atrakcji i gier na Babyshower.

Prezenty

Punkt, którego nie mogło zabraknąć w zestawieniu. W końcu od słowa „showering” czyli zasypywania (prezentami) wzięła się nazwa imprezy i o to w niej głównie chodzi. Prezenty – jak zawsze – zależą od budżetu całej imprezy i są największą częścią składki.

08_babyshower

Pomysłów na prezent z okazji Babyshower jest mnóstwo. Może to być jakaś część wyprawki, której akurat przyszła mama jeszcze nie ma, albo coś, co byłoby fajnym gadżetem dla dziecka, ale jest za drogie, żeby przyszli rodzice mogli sobie na to pozwolić. Super pomysłem jest też zamówienie sesji brzuszkowej dla przyszłej mamy, to piękna pamiątka po ciąży.

Na samym początku blogowania napisałam post z pomysłami na prezent z okazji Babyshower i nadal zgadzam się ze wszystkim co tam napisałam. Co najwyżej mogłabym do tej listy tylko kilka pozycji dodać. Moje pomysły na prezent z okazji Babyshower znajdziecie tutaj.

Jako dodatek do prezentu proponuję zrobić tort z pieluszek i kilku dziecięcych gadżetów. Tort taki można zamówić, można też samemu zrobić. Ja w swojej karierze zrobiłam już trzy, każdy kolejny coraz ładniejszy. Specjalnie dla Was zamieściłam też tutorial jak taki tort zrobić (wybaczcie, ale zdjęcia poglądowe są akurat na tym pierwszym, najbrzydszym kolorystycznie).

09_babyshower

10_babyshower

Kolejnym dodatkiem może być kupiona lub własnoręcznie zrobiona kartka okolicznościowa z życzeniami, na przykład taka w kształcie pieluchy. Jeszcze innym pomysłem jest stworzenie „mini obrazka” z dobrą radą lub dobrym życzeniem. Na przykład każda z dziewczyn pisze coś od siebie na kartce w kształcie dziecięcego obrazka, albo kwiatuszka, albo balonika. Wszystko potem razem przykleja się na kartkę i oprawia w ramkę.

11_babyshower
Kartka z wiatraczkami
12_babyshower
Kartka z „kopertą” z filcu w kształcie pieluszki.
13_babyshower
Dobre rady jeszcze nie wypełnione

Budżet

Punkt ostatni, ale najważniejszy. Planując cały Babyshower trzeba uwzględnić kilka czynników, które na ten budżet wpływają. Po pierwsze liczba dziewczyn, wiadomo, że im ich więcej tym na więcej części rozkłada się składka, można dzięki temu kupić fajniejszy i droższy prezent. Po drugie: koszt prezentu – to właśnie on stanowi 75 % całych kosztów. Po trzecie opcja jedzenia kupionego / zamawianego czy opcja „każdy przynosi coś swojego” – w drugim przypadku składka mniejsza, ale każda dziewczyna za składniki do wykonania dania musi zapłacić – to taki niewyszczególniony koszt. Po czwarte – ilość i rodzaj dekoracji. O ile balony są zazwyczaj tanie, o tyle jeśli chcemy przeobrazić miejsce w krainę bajek, to składka może mocno wzrosnąć.

Na koniec czekam na komentarze od Was: Czy byłyście lub zorganizowałyście imprezę typu Babyshower? Jakie atrakcje były na takim wieczorze? Czy macie jakieś inne, cenne uwagi co do organizacji? Chętnie przeczytam i się zainspiruję.