Dzisiejszy wpis jest wpisem zupełnie nie powiązanym z dziećmi i rodzicielstwem. A co, mi też się należy! 🙂

Zamieszczam więc tutorial jak zrobić śmieszną i oryginalną kartkę w kształcie stanika i majtek 🙂

Jakiś czas temu razem z grupą najbliższych znajomych stanęliśmy przed dylematem. Kupowaliśmy drogi prezent na urodziny i z pieniędzy składkowych nie stać nas już było na kartkę z życzeniami. Zaproponowałam więc, że zrobię taką sama. Przyznaję – pomysł wzięłam żywcem z internetu, wyguglałam go, ale całe wykonanie było moje. Po tamtej kartce miałam jeszcze dwa zamówienia na kartki w tej formie. Zamieszczam więc Wam tutorial, jak krok po kroku wykonać taką kartkę.

Krok 1: Przygotuj materiały

Będziecie potrzebować:

  • dwóch arkuszy A4 sztywnego papieru najlepiej w kolorze ercu lub innym zbliżonym do koloru ciała
  • arkusza A4 papieru we wzorki (to będzie wzór bielizny) swój kupiłam w Tigerze
  • wstążki dopasowanej kolorystycznie do papieru we wzorki (gr. najlepiej 1 cm)
  • serwetek z „koronkowymi” brzegami (są w sklepach, często używane jako podkładki pod ciasto)
  • kleju (takiego, który oprócz papieru przyklei do niego też np. wstążkę)
  • nożyczek
  • ołówka
  • linijki
  • czarnego cienkopisu (opcjonalnie)

Krok 2: Baza do kartki

Na kartce sztywnego papieru należy naszkicować kształt piersi i je wyciąć. Ja robię to w następujący sposób. Linijką odmierzam i zaznaczam środek kartki, następnie szkicuję kształt jednej piersi. Ona w kilku miejscach styka się z krawędzią kartki. Mierzę więc odległości tych punktów od rogu kartki i zaznaczam ich lustrzane odbicie z drugiej strony. Mając na uwadze te punkty szkicuję drugą pierś. W ten sposób będą one w miarę równe. Następnie wycinam. Na drugiej kartce już tylko odrysowuję kształt i wycinam.

Krok 3: Bielizna

Z arkuszu kolorowego papieru wycinam bieliznę. Zaczynam od stanika, którego dolne krzywizny odrysowuję od mojej bazy. Górne krzywizny rysuję „na oko”. Krzywizny te, to będą również dolne krzywizny majtek. Spójrzcie na mój superprofesjonalny rysunek poniżej.

Krok 4: Wstążka

Kolejną rzeczą jest dopasowanie wstążek, które będą ramiączkami stanika, obszyciem majtek i kokardkami. Wstążki powinny być dłuższe o około 2 cm, tak, żeby można je było zagiąć na brzegach i dokleić z tyłu. Po przycięciu wstążki satynowej zawsze stapiam jej brzegi nad świeczką, w ten sposób nie będzie się ona pruć i siepać. Dwie kokardki, których nie widać na zdjęciu zawiązuję, potem odcinam nadmiar wstążki i opalam końcówki.

Krok 5: Koronka

Koronkę robię z kawałków serwetki papierowej z koronkowo wyciętymi brzegami. W staniku sprawa jest prosta, bo krzywizna jest „zewnętrzna” i wystarczy odciąć odpowiedni fragment łuku i podkleić od spodu stanika. Majtki mają jednak krzywiznę wklęsłą. Ja radzę sobie tak: tnę koronkę na małe elementy 1-2 cm i podklejam po kawałku. Widać to na zdjęciu powyżej. Tak zrobiona koronka wygląda bardziej „mięsiście” i przestrzennie niż na staniku. Stanik można zrobić w ten sam sposób.

Krok 6: Zakładamy bieliznę

Uprzednio okoronkowaną bieliznę przyklejamy do naszej podstawy. Można też w przypadku stanika najpierw przykleić ramiączka, a potem przykryć ich końcówki stanikiem.

Krok 7: Wstążka

Przyklejamy uprzednio przygotowane wstążki.

Krok 8: Napisy i łączenie

Już właściwie dobijamy do końca. Łączymy stanik z majtkami. Ja robię otwory dziurkaczem i łączę wstążką 6 mm, ale średnio mi się to podoba – nie mam innego pomysłu.

A potem może nas ponieść wyobraźnia i możemy dodać jakiś napis, naklejkę, coś narysować. Wszystko w zależności od okazji. A tak wygląda kartka w całej okazałości:

Niestety nie umiem inaczej ukryć końcówek wstążki, chociaż można by po prostu zakleić całą kartkę zwykłą kartką z drukarki dociętą do tego kształtu….

I jeszcze dwie pozostałe kartki:

  

Jak widać, jest to wzór odpowiedni dla dziewczyny z wielu różnych okazji. Mnie się szalenie podoba. A Wy co o tym myślicie? Może robiliście coś podobnego? Piszcie.