Sprawa przedstawia się tak: jesteś w ciąży. Zaczynasz googlować, szukać, czytać, Twój mózg zaczyna zalewać fala informacji. Wielu informacji. Często również sprzecznych informacji. Ciężko Ci to wszystko przefiltrować, wybrać to co najlepsze, w końcu wszystko zlewa się w jeden niezrozumiały bełkot. Na forach jedna wielka fala hejtu i walki „przeciwnych obozów”, na Fejsbuku milion grup „zwolennicy X”, „przeciwnicy X” itd. Byłam tam, znam to.

Postanowiłam zebrać w jedną całość rzetelne, poparte solidnymi argumentami lub badaniami artykuły, które znajdują się w sieci. Znajdziecie tu tylko takie, które warto przeczytać, sprawdzone źródła, takie które mi pomogły przy przeróżnych rodzicielskich decyzjach. Mam nadzieję, że którejś z mam moje zestawienie pomoże.

Początkowo wszystko miałam upchać w jednym worku, ale przejrzałam internety i stwierdziłam, że trzeba podzielić wpis na trzy części, bo życia by Wam nie starczyło na przeczytanie wszystkiego co polecam za jednym zamachem. Dzisiaj polecane przeze mnie artykuły o ciąży i porodzie.

Kiedy jeszcze jesteś w ciąży

Kiedy jesteś w ciąży, to poza kompletowaniem wyprawki (o tym wpisów Wam nie polecam, bo ile mam tyle dobrych rad, co wziąć ze sobą na porodówkę – ja jestem za tym, żeby korzystać z listy, którą udostępnia szpital) i umeblowaniem pokoiku zastanawiasz się czy warto chodzić do szkoły rodzenia. Na to pytanie odpowie nam Freelance mama.

Sporo mam, zupełnie nie wiem dlaczego, myśli, że kieliszeczek wina w ciąży jest ok. A jeśli tak bardzo chce jej się piwa, to przecież wyraźny znak, że organizm się tego domaga – trzeba go posłuchać. Wszelkie wątpliwości rozwieje nam Mataja, która mówi, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży! Tak, tyczy się to również wina. I również piw bezalkoholowych, w których znajduje się te 0,5% alk (tylko 0,000 % są bezpieczne, ale czy to wtedy jest piwo?).

Tuż przed porodem

Największy strach kobiet w ciąży,czyli wizję porodu, pozwalają rozwiać opowieści o dobrych porodach. Polecam wam kilka miejsc, w których można takie znaleźć. Mnie one pozytywnie nastawiły do porodu, a także bardzo mocno wzruszały (ciąża sprawiła, że byłam dużo bardziej ckliwa 🙂  ). Dobre historie porodowe najdziecie:

A jeśli weszłaś już w ten magiczny okres nazywany fachowo „byciem w terminie”, oznaczający czas 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po wyznaczonym z USG terminie porodu warto, żebyś poczytała o tym jaka jest różnica dwóch tygodni w rozwoju dziecka. Czasem nie warto się niecierpliwić i przyspieszać natury – każdy dzień ciąży po coś jest.

Polecam też swój artykuł burzący obraz porodu pokazywany w mediach i podpowiadający jak się można do porodu przygotować.

Nie jestem pewna, czy to się już nie zmieniło, ale jedną z kluczowych rzeczy do zapoznania się, jest znajomość Standardów Opieki Okołoporodowej. Kobieta, ale także osoba, z która będzie rodziła, musi wiedzieć czego może oczekiwać w szpitalu, jakie ma prawa oraz na co musi wyrazić zgodę. Jeżeli powyższe artykuły wydadzą Ci się zbyt długie, to istnieje świetny filmik, który skrótowo, ale obrazowo opowiada o standardach. Warto być z nimi na bieżąco, ponieważ to co zostało fajnie wypracowane i wdrażane w życie może być w niedługim czasie mienione. Niestety nowy rząd zaczął coś przy tych standardach majstrować… mam nadzieję, że nie wyjdzie nam to na gorsze 🙁

Jak wygląda poród i czego się można spodziewać

To akurat wiedza, którą powinno się wynieść ze Szkoły rodzenia (która jest dla mnie obowiązkowa!), ale żeby sobie przypomnieć co tam mówili warto przeczytać artykuł o tym co robi położna w porodzie i czy zawsze na porodówce potrzebny jest lekarz. Warto o tym poczytać, żeby potem nie pisać głupot, że lekarz, to się nawet nie zainteresował 😉

Jeśli bardzo boisz się porodu naturalnego i jedyne co byś chciała, to cesarka, polecam Ci uzupełnić swoją wiedzą o tym czego spodziewać się po cesarskim cięciu? Jak to wygląda i z czym się wiąże. Żeby ktoś się nie przyczepił wyjaśniam: absolutnie nie neguję takich porodów, uważam, że każda kobieta powinna móc o tym zdecydować (chociaż czasami decyduje o tym życie) jak chce urodzić, ale decyzja ta powinna być poparta wiedzą.

Każda kobieta powinna wiedzieć co powinno wydarzyć się po porodzie. Warto przypomnieć sobie, lub dowiedzieć się jak wyglądają procedury położnicze po porodzie siłami natury. A także poczytać o tym jak ważny jest dla noworodka kontakt skóra do skóry.

Sen z powiek kobietom spędza to straszne pęknięcie krocza, a warto wiedzieć co jest lepsze: czy nacięcie czy pęknięcie. O tym dowiedzie się z artykułu u Siostry Ani.

Bardzo fajnie napisany jest artykuł na jednym z pierwszych blogów, które w ogóle czytałam, czyli na domowa.tv. Paulina w bardzo przystępny sposób pisze o tym jaki jest wpływ przebiegu porodu na dalsze życie dziecka

Na koniec polecam Wam artykuł na stronie fundacji Rodzic po ludzku, dotyczący znieczulenia i jego wpływu na matkę, dziecko, poród itd. Długo szukałam jakiegoś sensownego wpisu, niestety nie trafiłam na żaden wpis na blogu, więc strona fundacji i rzetelnie podane fakty powinny wystarczyć.

Dla odstresowania

Ale skoro już zrobiło się tak serio, bo poród i inne trudne sprawy, to polecam też coś na odstresowanie, czyli na przykład zbiór głupich ciążowych przesądów (naprawdę nie wiem skąd się one wszystkie wzięły!). Możesz także podesłać swoim znajomym artykuł o tym czego nie należy mówić ciężarnej.


Internet warto przeglądać w krytyczny sposób i nie wierzyć wszystkiemu na ślepo. Mam nadzieję, że powyższe polecenia pomogą Wam trochę w zdobywaniu wiedzy z internetu z właściwych źródeł.

Jestem pewna, że w tematyce ciąży i porodu można jeszcze w internecie znaleźć miliony dobrych artykułów. Jeżeli takie znacie, lub jesteście autorami takowych, to bardzo proszę, śmiało wklejajcie linki w komentarze. Uzupełniajmy listę dobrych i rzetelnych źródeł wiedzy.

 • Zupełnie się z tobą zgadzam. Internet jest pełen informacji po których zaczynam panikować.

  • Trzeba mądrze wyszukiwać wartościowe artykuły, bo internet przyjmie wszystko 🙂

 • Pani od Marketingu

  Artykuł idealny dla mnie. Wszystko przede mną. <3

 • Emilia

  Nie wiem czy można robić reklamę, ale Czytelniczkom z Warszawy i okolic ogromnie polecam szkołę rodzenia Urszuli Tataj-Puzyny „Narodziny”. Bardzo rzetelnie przekazane informacje o przebiegu porodu, o wszystkich plusach i minusach ZZO – bez reklamowania i bez straszenia (mi ta wiedza bardzo pomogła podjąć decyzję już w trakcie porodu!) oraz fantastyczny wykład na temat karmienia piersią. Zajęcia skończyliśmy uzbrojeni w niezbędną wiedzę i dużo spokojniejsi.

  • Przeżyjemy tę reklamę, w szczególności, że mówi o miejscu, które uczy o porodzie zgodnie z moim przekonaniami 😉

 • Kiedy ja byłam w ciąży również szukałam informacji ale przestałam bo byłam tak spanikowana i skolowana że wolałam już nic nie czytać.

  • Ja jednak jestem za czytaniem, tylko za mądrym przesiewaniem treści internetowych. Generalnie chodzi mi o to, że do porodu należy się przygotować zdobywając wiedzę. Większa wiedza = (zazwyczaj) lepszy poród, lub większa świadomość tego co jest normalne, a czego należy się obawiać. Zawsze wiedza jest lepsza od niewiedzy 🙂

 • Tak naprawdę szukamy w sieci odpowiedzi na różne pytania ale każda ciąża, każdy poród jest inny. Nie ma dobrej odpowiedzi

 • Poszukująca Alla

  Hehe, ja oglądałam porody na youtubie :))) Mój mąż wszedł kiedyś do domu, usłyszał niepokojące odgłosy i myślał, że rodzę 😉 Skończyło się u mnie oczywiście cc, więc cała wiedza, strach i uczenie się jak to będzie o kant d… rozbić 😉 Generalnie ja nie uważam, żeby internet i internetowe porady mozna było traktować serio. Wolę dobrze wydane książki, jak. Ciężarówka czy Dzieciozmagania.
  Pozdrawiam 🙂

  • Ja nie oglądałam, bo się trochę bałam jak są pokazane. Teraz, gdy przeżyłam swój, myślę, że byłabym w stanie obejrzeć 🙂 Ale na razie nie mam potrzeby 😀
   Co do książek… je też trzeba mądrze wybierać, bo są takie, które pisane są dla amerykanów i w amerykańskiej rzeczywistości, które nijak nie pasują do polskiej (np. jeśli chodzi o różne medyczne aspekty itd). Mam dystans do poradników, bo żaden z nich nie wydawał mi się odpowiedni. Ufam jedynie tym wydanym przez wydawnictwo Mamania 🙂

   • Alla84

    Te, o których ja pisałam, są z wydawnictwa Insignis, ręczę głową i wiedzą, że jest cały zastęp osób, które dwa miesiące dostosowują teksty by te z amerykańskiej rzeczywistości i przerobić na polską 🙂 Byłam niejednokrotnie świadkiem tych działań:)

    • Ok! Skoro ręczysz za nie, to spojrzę na nie łaskawym okiem następnym razem 😀 Dzięki za polecenie 🙂

 • Bardzo fajny wpis. Myślę, że każda przyszła mama chętnie przeczyta. Niestety standardy zmienią się w jedynie zalecenia. Dodatkowo będą chcieli ograniczyć liczbę cesarskich cięć, a więc dałabym sobie rękę uciąć, że wkrótce już nie będzie cięć ze wskazaniem „stan po cięciu” (na razie w takich przypadkach kobieta ma wybór). Niestety nie idzie to wszystko w stronę dobrego.

  • Dziękuje za komentarz. Przeraża mnie to w która stronę to wszystko zmierza…

Close