Nadszedł czas na kolejną opowieść z cyklu „Odczaruj poród”. Tym razem, wraz z autorką, zwrócimy Waszą uwagę na świadome przeżywanie porodu, kładziemy nacisk na wiedzę i nie ufanie ślepo jednemu lekarzowi, tylko szukanie odpowiedzi na nurtujące nas problemy. No i przeczytacie też, że warto nie spinać się, tylko przyjmować to co nam poród przyniesie.

Autorką poniższej opowieści jest Sylwia, która, oprócz bycia mamą jest też blogerką. Pewnie to właśnie dlatego, jako pierwsza zdecydowała się pokazać szereg zdjęć z tego dnia. Postać Sylwii przybliżymy Wam zaraz po jej historii porodowej. A teraz już zostawiam Was z Sylwią i jednym z najważniejszych dni w jej życiu.


Ostudzone przygotowania

Ciąża nie była dla nas zaskoczeniem, ale wyczekiwaną radością. Mimo wszystko wraz z dwoma kreskami na teście ciążowym pojawiło się mnóstwo pytań, godziny zdobywania wiedzy o porodzie, o tym jak wyglądają brzuchate dolegliwości i wiele innych ( z poszukiwaniem ginekologa na czele). Na początku naszej drogi napotkaliśmy jednak na irytującą ścianę „Ma pani za małą miednicę – to widać”. I pomimo, że wiedziałam, że mój zewnętrzny wygląd nie ma nic do rzeczy jeśli chodzi o sam poród, w uszach brzęczały mi te słowa. Najgorsze było to, że mój ginekolog prowadzący ciążę właśnie takie zdanie sam prezentował… A że była to moja pierwsza ciąża, zbierałam się 7 miesięcy żeby się temu wszystkiemu przeciwstawić. I obydwoje z mężem nie żałujemy, że spróbowaliśmy.

Pierwsze kroki „walki z systemem”

Po prawie siedmiu miesiącach wysłuchiwania od różnych osób o tym czego w ciąży nie powinnam robić, do czego nie jestem już zdolna i dlaczego profilaktycznie powinnam leżeć pomimo żadnych medycznych wskazań, postanowiłam powiedzieć temu stop. Jedyną osobą, która wspierała mnie w tym w 100% był mój mąż. Pozostała część rodziny obawiała się trochę, że podchodzimy do sprawy zbyt brawurowo – my jednak wiedzieliśmy, że zdrowy rozsądek zamiast profilaktycznego strachu to nie brawura.

Jako pierwsze na tapetę wzięliśmy wyniki badań, które zaczęliśmy konsultować z innymi lekarzami. Okazało się, że nie każdy widzi w nich „wyrok śmierci”, a opinie były tak różne (jak dzień i noc), że tym bardziej postanowiliśmy zaufać instynktowi. Instynkt natomiast podpowiadał nam, że pomimo, że mój ginekolog prowadzący ciążę nakazał mi już teraz zapisać się na planowane cesarskie cięcie ze wskazań związanych z moją budową ciała, to my stwierdziliśmy, że nasze dziecko będzie miało szansę przyjść na świat drogami natury… Ale nie za wszelką cenę.

Nie chcieliśmy samodzielnie kwestionować opinii jedynego dotąd prowadzącego moją ciążę lekarza… Więc wyszukałam w internecie informacje o najróżniejszych specjalistach przeprowadzających fachowe kwalifikacje do porodu siłami natury. Szukaliśmy szpitali przyjaznych takiemu rozwiązaniu ciąży oraz lekarzy dla których taki poród to jedyne dobre wyjście. Udało się. W 7 i 8 miesiącu ciąży zasięgnęliśmy opinii kilku położnych i odbyłam kwalifikację w 2 różnych szpitalach. Nikt nawet nie wspomniał o cesarskim cięciu. Wszyscy twierdzili, że próba porodu siłami natury jest jak najbardziej możliwa – a w razie jakichkolwiek komplikacji zapewnili nas o możliwości przeprowadzenia cesarskiego cięcia – jak w każdym innym przypadku. Nikt nie traktował mnie jak „ciężki przypadek” – od tego momentu byłam „normalnym przypadkiem”.

Zniecierpliwienie

Dziewiąty miesiąc mojej ciąży… No był to czas oczekiwania możliwie jak najszybszego rozwiązania – zaplanowałam sobie, że bobas urodzi się w 38 tygodniu – donoszony ale nie grubiutki, żeby łatwiej było go wydostać… Niestety bobas tak nie zaplanował! Nie pomogło skakanie na piłce i inne czary. W tym żebym na 4 dni przed porodem trafiła do szpitala pomogła jednak kolka nerkowa i ponad 38 stopni gorączki 😉 A tu dalej nic i nic i nic…

Coś poszło nie tak

Szpital na cztery dni przed wyznaczonym terminem porodu to coś czego każdy chce uniknąć. Ja jednak oczywiście dokładnie wtedy musiałam tej paskudnej gorączki dostać (na co po przyjęciu na oddział usłyszałam, że wyjdę już z dzieckiem…). No i tak sobie kicałam po schodach na Krakowskim Oddziale Patologii Ciąży w Szpitalu im. Żeromskiego, i dokładnie o 23:30 na pół godziny przed dniem wyznaczonego terminu porodu rozpoczęły się skurcze! Sprawdzenie rozwarcia przez położną – przerażenie w jej oczach (najwyraźniej kryzys siódmego centymetra mnie nie dopadł, bo na porodówkę szłam już prawie z dziewięciocentymetrowym). Telefon do męża, że może już wpadać, jeśli ma ochotę na ten nasz rodzinny porodzik i lecimy z tym koksem… Później okazało się, ze miałam ogromne szczęście, że na oddziale już wcześniej byłam, ponieważ wiele ciężarnych tej nocy odesłano dalej! Z tego co pamiętam porodów było około 15 jednej nocy!

Wizyta na porodówce

Na porodówkę trafiłam jeszcze przed północą. Sala po prostu super – piłki, łóżko, wanna, drabinki, i miejsce dla nowego bobasa (bo szpital był przyjazny porodom rodzinnym).

Położna miła, jednak nie bardzo uczestnicząca. Ja za to pacjent idealny – nie krzyczę, nie wołam, wiem co robić – kręcę się na piłce (zajęcia w szkole rodzenia nie poszły w las!). Na pytania położnej „Podać znieczulenie?” Odpowiadam „Nie no, nie trzeba, nie jest tak źle”. No i nie było. Skurcze do kitu – bolą – ale jak przestają boleć, to nawet można usiąść i pogadać, pośmiać się, zadzwonić do mamy. Czekamy na pełne rozwarcie i dajemy czadu…

Pełne rozwarcie jest, mijają godziny a ja ze zmęczenia między skurczami zasypiam. Wody się sączą. Przychodzi jeden lekarz i mówi, że główka wysoko, drugi potwierdza i zapada decyzja, że poród naturalny raczej się nie wydarzy, bo dziecko jest niefortunnie ułożone. Po 9 godzinach wspaniałego porodu siłami natury poczułam ulgę i zgodziłam się na cięcie – nie miałam już sił, szczególnie że przed porodem nie miałam czasu na sen (zaczął się późnym wieczorem). Nikt nas nie zmuszał do podjęcia tej decyzji, ale dziś czujemy z mężem niedosyt wsparcia ze strony personelu medycznego (dlatego teraz przygotowujemy się do porodu siłami natury po cesarce – walczymy do ostatnich sił).

Zwiedzanie sali operacyjnej

Akurat przyszedł czas na zmianę położnych. Opiekę nade mną objęła najcieplejsza osobą jaką spotkałam w życiu. Taktowała mnie jak małego kotka, mówiła do mnie delikatnie i dodawała otuchy. Podała konieczne przed operacja kroplówki, jeszcze raz sprawdzono, czy mała jednak nie ma zamiaru wyjść i zabrano na salę operacyjną. A tam kolejne zaskoczenie – widzę tylko cudze oczy, ale żadnej twarzy – wszyscy schowani za maskami ☺

Potraktowali mnie jak… rodzącą nową mamę

Nigdy nie zapomnę oczu anestezjolog – były piękne – a że jej słowa dodawały mi otuchy, tym bardziej te wielkie oczyska zapadły mi w pamięć. Podając mi znieczulenie poprosiła żebym się nie ruszała. Z przodu pomagała mi w tym położna. Kiedy igła trafiła w rdzeń kręgowy z całej siły bezwiednie kopnęłam tę położną w udo. Zaczęłam się śmiać i przepraszać, że nikt mnie nie uprzedził, ze to może się stać. Nie wyglądała na zaskoczoną.

I wtedy burza ucichła… Skurcze, które wtedy występowały co półtorej minuty zaczęły cichnąć i szybciutko zniknęły. Ja z pomocą lekarzy położyłam się na stole i wiedziałam, że już za chwilę zobaczę moją córeczkę. Cały czas myślałam o moim mężu, który czekał na nas dosłownie 3 metry od stołu operacyjnego za drzwiami sali operacyjnej.

Poczułam kilka pociągnięć, z ciekawości pytałam co się dzieje i wtedy siup! Jakby ktoś puścił mnie z kolejka górską w dół i brzuch pusty! Wiktoria zaczęła krzyczeć – natychmiast pokazano mi ją nad kotarą i szybciutko zabrano do oceny stanu zdrowia, żeby możliwie jak najprędzej mi ją jeszcze na chwilę oddać. Usłyszałam „10”. Poczułam kilka pociągnięć na co położna poinformowała mnie, że lekarze wszystko teraz pięknie porządkują i zaszywają. W tym czasie przynieśli mi Wikę i przystawili mi ją do mojego policzka… Była (i jest) cudowna… Z wrażenia zapomniałam, ze mam wolną rękę, którą mogłam ją pogłaskać, więc lekarz mi o tym przypomniał. Płakałam ze szczęścia. Maleństwo trafiło do taty, który poszedł z pielęgniarką neonatologiczną dokonać pierwszych czynności higienicznych. Ja zostałam nie mogąc się doczekać kolejnego spotkania. Po wyjechaniu z sali Józek już na mnie czekał pod drzwiami i mówił, że wszystko z nią w porządku i za kilka minut będzie już z nami.

Nasz maluch zawsze z nami

Zmęczenie jakie mnie dopadło po tym wszystkim pozwoliło na chwilę skupienia do momentu kiedy przywieźli nam naszą różowiutką Wikę. Jej skóra pod palcami była cieplutka, ale dało się wyczuć, że jej malutkie ciałko po raz pierwszy walczy o komfortową temperaturkę dla siebie.

Po operacji nie wolno mi było się podnosić, więc do pokoju wpadły nagle 3 położne, które wspólnymi siłami nakarmiły moje dziecko moją piersią. Ten moment wspominam z rozbawieniem, bo jedna z nich przytrzymywała pierś, druga nakładała na nią głowę niemowlęcia, a trzecia gilgotała je po policzkach żeby zechciało ssać. UDAŁO SIĘ! Jednak w kupie siła! Po tej akcji, po prostu odpadłam. Musiałam się przespać… Choć chwileczkę… Po półtorej godziny byłam już jak nowa i czekałam tylko, aż pozwolą mi wstać i pomogą zacząć wracać do zdrowia po operacji!

Moja siła tkwi w naszej trójce – rekonwalescencja z uśmiechem na twarzy

Nie dałam się tej cesarce. Jasne że rozcięty na pół brzuch boli, ale moje podejście do samego bólu dawało mi znieczulającego kopa. Położne pomogły wstać, mąż pomógł wziąć prysznic i od tej pory wiedziałam, że dam radę. Mogłam liczyć na wsparcie i nie bałam się o nie prosić. Poród nie zakończył się „naturalnie”, ale zakończył się przyjściem na świat zdrowego dziecka i mam tego pełną akceptację. Dla nas najważniejsze było to, że wszyscy we trójkę spróbowaliśmy! Jak rodzina prawdziwych wojowników! Dlatego było idealnie.

Piękny poród – akceptacja i radość z przeżycia dwóch porodów „jeden po drugim”

Miałam dwa porody. A mój mąż ma żonę, która rodziła podwójnie i przy tym zafundowała mu podwójny stresik. I co? I chłop jeszcze tego samego dnia powiedział mi, że kolejne dziecko też próbujemy rodzić siłami natury. A ja na to: OK. W końcu nie możemy się tak łatwo poddać!

Spotkałam wiele kobiet, które cesarskie cięcie traktują jak porażkę. Spotkałam też wiele takich, dla których ta operacja to jedyna opcja i nigdy nie zgodzą się na poród siłami natury. Moim życiem nie rządzi jednak strach, ani myśl o porażce. Kieruję się tym co najlepsze i najbezpieczniejsze dla mnie i dla mojej rodziny. Miałam to ogromne szczęście, że zajęli się mną wspaniali specjaliści, którym ufałam. Nie ufałam im jednak ślepo – przed porodem zrobiliśmy wiele, żeby się do tego dnia przygotować. Dzięki temu wiedzieliśmy co nas czeka, jak to będzie wyglądać i jak może się skończyć. Wiedza była naszą siłą. Dzięki temu WIEMY, że to co się wydarzyło na sali porodowej, było dla nas najlepsze i nie baliśmy się pytać o swoje.

Każdemu życzę, by wiedział co się z nim dzieje na sali porodowej. Świadomy poród to poród godny – bo wiedząc jak – zawsze możemy o swoje prawa i godność zawalczyć.

Sylwia


Jeśli mogę dorzucić od siebie kilka słów, to muszę Wam napisać, że początkowy „werdykt” lekarza, że zbyt wąskie biodra są przeszkodą do naturalnego porodu niezmiernie mnie zdenerwował. Natomiast byłam „dumna” z autorki, że na własną rękę zaczęła dociekać, dowiadywać się, zdobywać wiedzę i konsultowała to z innymi specjalistami. W tym momencie chciałam jej przybić wirtualną piątkę. I praktycznie od tego właśnie momentu przybijałabym jej piątki przy każdym kolejnym wydarzeniu opisanym w powyższej historii. Brawa dla Ciebie Sylwio!

Tradycją już się staje, że jeżeli opowieść o porodzie jest autorstwa blogerki, to przedstawia się ona nam sama. Tym razem nie będzie wyjątku, poznajcie Sylwię, autorkę bloga Matki Upadki:

Jestem Sylwia. Jestem streetworkerką i wychowawcą. Jestem pedagogiem resocjalizacji. Jestem żoną i mamą (jak na razie) dwójki dzieci (jedno w drodze!). Jestem miłośniczką gier planszowych i komputerowych. Jestem beznadziejna w ortografii języka polskiego. Jestem chórzystką gospel. Lubię coś robić (leniuchowanie to nuda), lubię być wśród ludzi, lubię pisać, lubię patrzeć jak mój niemowlak się śmieje, lubię podróżować, lubię swoją pracę. Kocham swojego męża, dzieciaki, swoją nietuzinkową rodzinkę i powroty do domu.
Piszę o dobrym przeżywaniu ciąży, o świadomym jej przeżywaniu, o życiu w rodzinie i byciu razem. Staram się przy tym dodawać wsparcia przyszłym i obecnym rodzicom.
Mamy z Sylwią wiele wspólnego 🙂 Począwszy od tego, że obie śpiewamy w chórze (ja, co prawda nie gospel, ale też się liczy), a skończywszy na tym, że mamy takie same poglądy na świadome przeżywanie porodu. I – niesamowite – też kocham swoją rodzinę 😉 Koniecznie pędźcie na bloga Matki Upadki oraz na fanpage Facebookowy.

UWAGA!!
Jeśli chcielibyście podzielić się ze światem swoim dobrym porodem w ramach akcji Odczaruj poród, to koniecznie napiszcie do mnie. Z chęcią opublikuję na blogu Wasze historie porodowe.

Mój mail: kontakt@wyrodna.com

Podziel się dobrym porodem!

 • Nic nie można zaplanować ;)Ja mówiłam, że chcę urodzić w 39 i że będę robić wszystko żeby tak było… i urodziłam w 32 tc.

  • Trzeba przyjmować to co przyniesie życie 😉

  • No to przeszliście więcej niż poród, bo jeszcze wcześniaczek… Podziwiam wszystkie mamy wczesniaków! Przy takim maluchu i w takiej sytuacji nabywa się dużo siły na resztę życia.

 • Iza D- www.nietylkorozowo.pl

  Brawo dla Sylwii, że się nie poddała 🙂 Ja mam za sobą nagłą cesarkę (pięknie i szybko szedł poród naturalny, ale córka tak się zaplątała w pępowinę, że się na niej wieszała- szybka cc w narkozie) i udany vbac, chociaż z dolarganem i nacięciem, to jednak się udało. Lekarz namawiał na cc, ale poród szybki i obiecałam sobie, że tej cesarki uniknę. Najpiękniejsza chwila w moim życiu. Takiej euforii jak po narodzinach synka nie przeżyłam chyba nigdy 🙂 Obydwa porody wspominam dobrze, ale pierwsze dni po już niekoniecznie. Jakby tak można było rodzić bez połogu, byłoby cudownie 😛

  • Absolutnie się z Tobą zgadzam. I żeby zawsze karmienie piersią szło bezproblemowo 🙂

  • My się właśnie na vbac szykujemy, ale jak będzie to się okaże ;D

 • Mi poród wywołali
  Niestety przyznam że nie miałam odpowiedniej wiedzy idąc do porodu. Starałam się o nim zbyt dużo nie czytać, żeby się za bardzo nie bać.
  Przy drugim porodzie byłabym mądrzejsza, na szczęście spotkałam najlepszą polozna świata która mnie gładko przeprowadziła przez ten poród. Nie mogłam sobie wydarzyć lepszego.
  A był strach że skończy się cięciem. Nie uważałam tego za żadna porażkę, a wręcz podziwiam kobiety rodzące w ten sposób. Jeśli by to było koniecznie zgofzilwbym się bez dwóch zdań. Na szczęście udało się urodzić na turlanie i już parę godzin pozniej czułam się dobrze

  • Super, że trafiłaś na dobrą położną 🙂
   A ja osobiście uważam, że wiedza jest najważniejsza – bo boimy się tego czego nie znamy, ale – to nie może być wiedza z internetu, bo tutaj tylko straszą (w szczególności fora internetowe są straszne). To powinna być wiedza z dobrych źródeł – na przykład ze szkoły rodzenia 🙂

 • Marta Korotko

  Ja miałam od początku ciążę zagrożoną, po tym jak dwoje lekarzy! najpierw stwierdziło, że mam się poddać łyżeczkowaniu, trafiłam na lekarza z powołania. Mądra, wspaniała, opiekuńcza kobieta. Dzięki niej i dzięki cesarce mam właśnie w domu najcudnowniejszą dwulatkę pod słońcem!

  • Niestety lekarze za bardzo popadają w rutynę. Dobrze, że trafiłaś na lekarza z prawdziwego zdarzenia!

 • Ann

  Piękny opis porodu 🙂

 • Ja tez stety niestety cesarka. A nawet dwie. Szpital wybraliśmy pod katem by mąż mógł mnie trzymać za rękę przy porodzie. To było dla nas super ważne by być wtedy razem. I mógł zabrać os razu dziecko i trzymać przy mnie a nie pielęgniarki

  • Stety – niestety – to naprawdę nie ma znaczenia, bo każdy z porodów może być piękny, czy naturalny czy cesarka. I w każdym z nich można uczestniczyć świadomie 🙂

  • Mądra rzecz, z tym byciem blisko rodziny! My też tak wybraliśmy!

 • Bardzo podoba mi sie pomysł cyklu o odczarowywaniu porodu. Wiele się nasłuchałam o trudnych porodach, problemach, chorobach, żałobach… przez długi czas, te opowieści paraliżowały mnie tak bardzo, że nie chciałam ciąży, dziecka, obawiając się właśnie porodu. Całe szczęście przestałm słuchać tych historii i może dzięki temu ma trójkę cudownych urwisów 🙂

  • Strach ma wielkie oczy, a przekazywane krwawe opowieści w nie pomagają w oswojeniu tego lęku. DLatego każdej kobiecie w ciąży polecam nie słuchać tych opowieści tylko znaleźć miejsce, gdzie spisane są te dobre i piękne historie. Na przykład tutaj 😀

  • Nam w szkole rodzenia położna powiedziała krótko: Poród boli.
   Te proste słowa bez owijania w bawełne dały mi więcej siły niż wszystkie szkolenia i przygotwania razem wzięte 😉 Jak boli… To przestanie 😉

 • Żaden z porodów nie wywołuje u mnie przyjemnych wspomnień

 • Bardzo podoba mi się Twój blog i cała inicjatywa. Wiesz już, ze mój poród wyglądał inaczej 🙂 chętnie o nim opowiem jeśli takie treści chciałabyś tu zmieścić 🙂

  • Jeżeli uważasz, ze Twój poród był dobrym porodem i uczestniczyłaś w nim świadomie, to oczywiście historię z chęcią zamieszczę 🙂 Zapraszam do kontaktu: kontakt@wyrodna.com 🙂 omówimy szczegóły

 • Kasia Goch

  Ja się zaklinałam, że będę rodziła naturalnie. Niestety, los dał mi prztyczka w nos i obdarował mnie cesarką. Ale efekt jest cudowny- mam zdrowe, piękne dziecko 🙂

  • Los bywa przewrotny 🙂 Grunt to świadomie przyjmować co ze sobą przyniesie 🙂 Pozdrawiam.

 • Pingback: O kobiecie, która przeżyła "wydobyciny" i dlaczego nie byłam to ja - Matkiupadki.pl()

 • Pingback: Jak przeżyć cesarkę, żeby przeżyć cesarkę - bez cenzury - Matkiupadki.pl()

 • Pingback: Torba do porodu - wyprawka do szpitala dla mamy - Matkiupadki.pl()

 • Grażyna Zaborska-Szmajda

  Cesarskie cięcie to nie porażka, to operacja, która ratuje życie lub zdrowie matki bądź dziecka. Sama miałam rodzić naturalnie, ale w ostatniej chwili okazało się, że dzidzia jest zbyt duża, a do tego brzuszek ma większy niż główkę, więc po prostu utknie… Wolę cc niż ryzyko niedotlenienia czy innego powikłania. Najwazniejsze było dla mnie, aby dziecko było zdrowe i bezpieczne.