Narodziny i posiadanie dziecka, to bardzo dobry pretekst, żeby wprowadzić w życie rodzinne jakieś rytuały czy zwyczaje. Ja jestem ich ogromną fanką, a że miłością wielką kocham święta Bożego Narodzenia, to na pewno wprowadzę w życie kilka zwyczajów świątecznych. Tyle, że od przyszłego roku, bo w tym nie udało się zbyt dużo. Maluch jeszcze za mały, a w przyszłym roku będzie już bardziej kumaty. Przeglądając przeróżne blogi i strony internetowe zrobiłam sobie spis fajnych rzeczy, które pomogą przygotować się i poczuć magię świąt. Może i Wy skorzystacie z poniższego spisu.

 1.      Wieniec adwentowy z czterema świecami

Zaczyna zdobić dom na cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Każdą kolejną świecę zapala się w każdą niedzielę adwentu. Fajny pomysł pokazujący, że miesiąc do świąt to naprawdę niewiele czasu. Najfajniejsze są wieńce przygotowane razem z dziećmi.

 2.      Kalendarz Adwentowy

Znany i lubiany. Ale ja nie chcę kalendarza z czekoladkami, chciałabym, żeby znalazły się w nim pomysły na rzeczy, które można razem zrobić. Np. przez godzinę gramy rodzinnie w Scrabble (to dla starszych), idziemy na długi spacer, wspólnie oglądamy stare zdjęcia, oglądamy film rodzinny, uczymy się i śpiewamy kolędy itd. W przyszłym roku uszyję 24 woreczki, albo zrobię kalendarz z pudełek po zapałkach. Powiesimy go potem na honorowym miejscu i co dzień będziemy sprawdzać co jest do wykonania. Będę miała tylko drobną zagwozdkę na wymyślenie 24 aktywności odpowiednich dla ponad 1,5 rocznego dziecka. Może być trudno, ale to wspaniała okazja, żeby odkleić się od komputera i spędzić czas z rodziną.

 3.      Pieczenie pierniczków

W tym roku z nich zrezygnowałam, bo Maluch za mały i wymagający, a i pierniczki wymagają czasu. Ale za rok może uda się je zrobić. A w kolejnych latach to już na pewno, bo to sama frajda dla dziecka, żeby wałkować, wykrawać, a potem patrzeć jak się pieką. Pieczenie pierniczków może być jednym z zadań w kalendarzu adwentowym.

 4.      Ubieranie choinki

Choinka co roku jest dla mnie elementem obowiązkowym. Kiedy już z siostrą byłyśmy dorosłe, to moi rodzice sugerowali trochę, że choinka nie potrzebna, bo mieszkanie małe, bo ubierać trzeba… No ale ja nie dopuściłam do tego i choinka była zawsze. I już zawsze będzie.  Wiem, że niektórzy ubierają ją w mikołajki, ale dla mnie to zdecydowanie za wcześnie. Nasza będzie ubierana w Wigilię lub w weekend przed Wigilią. Żeby nie opatrzyła się za bardzo. Fajnym pomysłem jest również wykonanie ozdób na choinkę razem z dzieckiem. To też może być zadaniem z kalendarza adwentowego.

 5.      Wykonanie szopki

Kolejny kandydat do znalezienia się w kalendarzu adwentowym. Jak Maluch podrośnie możemy wykonać samodzielnie szopkę. Pomysłów może być dużo: od takiej wyciętej z kartonu po np. ulepioną z masy solnej… Ja czuję, że wyżyję się artystycznie 😉

 6.      Sprzątanie, a potem strojenie domu

Chciałabym również podbudować to uczucie oczekiwania przygotowaniem domu na święta, czyli wspólnym sprzątaniem i układaniem rzeczy. A kiedy już będzie czysto można zabrać się za strojenie domu, czyli zmianę obrusów na te ze świątecznymi motywami, ustawienie ozdób świątecznych, zawieszenie lampeczek. W przyszłym roku wrócę już do pracy, więc to pewnie będzie zadanie weekendowe.

 7.      Tradycje wigilijne

Tradycji Wigilijnych jest bardzo dużo. Na stole musi być 12 dań, należy zostawić puste nakrycie dla wędrowca, pod obrus należy schować sianko. Kolację Wigilijną należy zacząć dopiero kiedy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka i fajnie jest z Maluchem jej wyglądać. To wszystko na pewno będziemy praktykować, ale dla dzieci największą frajdą jest przyjście Mikołaja. Na pewno, jak Maluch zacznie rozumieć o co chodzi, to Mikołaj będzie do niego przychodzić. To wielkie i radosne wydarzenie dla dziecka! Nie rezygnujmy z tego.

 

Mam nadzieję, że wprowadzając takie zwyczaje uda mi się w moim synu zaszczepić poczucie magii grudniowej i świątecznej. Chciałabym, żeby oczekiwanie na Boże Narodzenie było dla niego tak samo przyjemne jak same święta.

Jak Wam się podoba moja lista na przyszły rok? A może macie coś co można by do niej dopisać? Koniecznie komentujcie 😉