Dzisiaj po raz kolejny Alaantkowe. Tak się złożyło, że właśnie rozszerzaniem diety aktualnie żyję, to i książkę, do której spoglądam codziennie zrecenzuję.

Planując wprowadzić w życie metodę BLW chciałam się o niej jak najwięcej dowiedzieć, więc zakupiłam stosowne książki. Pierwszą polecaną książką było, oczywiście „Bobas Lubi Wybór”, którego recenzję jakiś czas temu zamieściłam na blogu. Razem z tamtą książką chciałam kupić książkę kucharską tych samych autorek. Traf chciał, że ani na stronie Mamanii, ani w Empiku, ani w moim ulubionym dyskoncie książkowym Aros książka kucharska była niedostępna. A kilka dni później czytam na Facebooku, że nasze polskie, kochane Alaantkowe wydają książkę kucharską! Postanowiłam więc zaczekać i pod koniec września zamówiłam.

Alaantkowe BLW jest u nas już około miesiąca, ale nie chciałam o nim pisać, póki nie wypróbuję przepisów. Szczerze mówiąc, mogłabym jeszcze więcej pogotować i dopiero opisać, ale już bardzo nie mogłam się doczekać tego wpisu.

Oto mamy przed sobą książkę kucharską z najzdrowszymi i prostymi przepisami dla dzieci, ale również dla dorosłych. Jak każda książka, tak i ta zaczyna się od wstępu napisanego przez autorki, oraz wstępu „właściwego”, który w skrócie opisuje nam czym jest BLW, jak zacząć, jakie naczynia/sztućce przygotować, jakie składniki kupić. Wstęp ma tylko 8 stron, a zwiera WSZYSTKO co o BLW trzeba wiedzieć na początek. Takie BLW w pigułce. Zaryzykuję stwierdzenie, że osoby, którym podoba się metoda BLW mogą śmiało pominąć lekturę „Bobas lubi wybór”, a przeczytać wstęp z Alaantkowe.

Przepisy podzielone rozdziałami tematycznymi. I tak mamy następujące działy:

  • „Chcę tego spróbować!” – z przepisami na sam początek przygody z BLW. To głównie kosteczki i kuleczki z przeróżnych kasz i warzyw
  • „Wstajemy!” – zawiera propozycje wspólnych śniadań
  • „Chodźmy na spacer” – to zbiór zdrowych i smacznych przekąsek i „pochrupajek”, które można ze sobą zabrać na spacer
  • „Pora na obiad” – jak sama nazwa mówi – pyszna dania obiadowe
  • „Czy jest coś słodkiego?” – desery bez dodatku cukru
  • „Mamo, tato, święto!” – przepisy na większe uroczystości, takie jak urodziny, czy święta
  • „Przepisy podstawowe” – czyli jak gotować kasze, jak zrobić domowy jogurt – podstawy podstaw

Każdy z rozdziałów ma swój własny kolor.

W każdym z przepisów podane są, jak to w książce kucharskiej, składniki. Ich ilość zazwyczaj jest bardzo mała, bez skomplikowanych  i trudnych do kupienia rzeczy. Niestety, okazało się, że wielu z tych składników w domu nie posiadam, więc kompletnie zmieniłam listę zakupów na tą zdrowszą. Przy każdym przepisie znajdziemy również liczbę porcji, fajną poradę jak można zmodyfikować danie, oraz jak zmienić danie, żeby było dla dorosłych. Najczęściej opcja dla dorosłych to dosolenie. Ale tak sobie myślę, że zrezygnowanie z większości z soli, i nam, dorosłym się przyda i dosalam tylko wtedy, kiedy kompletnie czuję, że coś jest niejadalne dla mnie 🙂

Przy większości przepisów, chociaż nie przy wszystkich zamieszczone są piękne zdjęcia.

Ostatni rozdział z przepisami podstawowymi to dla mnie strzał w dziesiątkę. Nigdy nie udawało mi się właściwie ugotować kaszy jaglanej, a z tym przepisem wyszła taka jaką chciałam. Planuję również zrobić domowy jogurt.

Żeby nie być gołosłownym podzielę się z Wami efektami korzystania z książki kucharskiej. Część pokazywałam już na Instagramie i Facebooku, ale dla porządku pokażę na blogu.

Na pierwszy ogień zrobiłam placuszki łososiowe, które w efekcie zostały placuszkami indyczymi, bo takie mięso czekało w lodówce, oraz szpinakowe kluski śląskie.

Placuszki odrobinę rozpadły mi się przy przewracaniu na drugą stronę, ale były przepyszne. Kluski śląskie potrzebują dopracowania. Ale powiem Wam, że na drugi dzień odsmażyłam je sobie na patelni i były dużo lepsze, nawet nie dosalałam.

Mimo wszystko Maluch zjadał:

Kolejne były zdrowe ciasteczka na bazie banana. Nie miałam wszystkich składników z przepisu, więc dodałam płatki gryczane i żurawinę. Zniknęły w jeden wieczór.

A ostatnio spodobały  mi się frytki z selera, które podałam z pieczonym łososiem i gotowanym brokułem.

Pyyychota.

Poniżej dowód na to, że dziecko rzeczywiście zjada to samo co rodzice.

Podsumowując, jeszcze jest wiele przepisów w książce, które chciałabym wykorzystać. A wszystkim niezdecydowanym polecam kupno książki! Przepisy nadaj się nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych, którzy chcą zacząć zdrowo się odżywiać.