Dawno nie wrzucałam żadnych recenzji książeczek dla dzieci, a jesteśmy z Maluchem w posiadaniu bardzo ciekawej i godnej polecenia kolekcji. Kolekcja ta ciągle rośnie, chociaż staram się lekko przystopować…nie mamy na nią aż tyle miejsca. W każdym razie, dzisiaj chciałabym Wam przedstawić serię książeczek Bardzo Mądry Maluch, w skład której chodzi sześć różnych tytułów.

Seria może wydawać się, i mnie również wydawała się niepozorna, okazało się jednak, że Maluch obdarzył ją wielką miłością. Dlatego zdecydowałam się zamieścić post o książeczkach na blogu.

W skład zestawu wchodzą następujące tytuły:

  • Kolory
  • Kształty
  • A, B, C
  • Porównania
  • 1, 2, 3
  • Pierwsze słowa

Książeczki wydało wydawnictwo Wilga. Za koncepcję serii odpowiada pani Iwona Krynicka, natomiast ilustratorem jest Pani Katarzyna Nowowiejska. Książki są w twardej oprawie, całe kartonowe = wytrzymałe.

Książeczki znalazłam w Pepco i kosztowały około 2 zł / szt, ale widzę je też w Arosie za około 2,60 zł, co również jest świetną ceną – warto wydać te kilka groszy. Początkowo kupiłam Maluchowi tylko cztery z sześciu tytułów, ale zobaczyłam, że się „przyjęły”, więc postanowiłam skompletować zestaw do końca.

Tym, co skłoniło mnie w ogóle do zakupu były ilustracje. Bardzo lubię rysunki w tym stylu (na kolejnych zdjęciach je Wam prezentuję). Natomiast to, co trochę mnie zniechęcało była grubość książek. One mają tylko 4 kartki (i to razem z okładką)! Sami spójrzcie jakie są cieniutkie. Było więc jasne, że nie przekazują zbyt dużo „wiedzy”, chociaż patrząc z perspektywy czasu to właściwie dobrze, że tego nadmiaru nie ma.

Koncepcja książek Bardzo Mądry Maluch jest bardzo prosta. W każdej z nich znajdziemy kilka podstawowych słów: przedmiotów, kolorów, liczb, liter itd.

„Pierwsze słowa” to zestaw kilku podstawowych słów, które dziecko z reguły poznaje jako pierwsze: mama, tata, dom, klocki. Słowom, odpowiadają oczywiście rysunki. Dodatkowo znajdziemy w książeczce polecenie, żeby przeczytane słowa pokazać na rysunku – taki fajny aspekt edukacyjny. Swego czasu, była to dla Malucha ulubiona część serii.

„1, 2, 3” uczy Maluchy liczenia od jednego do trzech. Na każdej stronie jest narysowana duża cyferka, a na sąsiedniej znajduje się tyle zwierzątek, ile wskazuje cyfra. Jest więc jeden miś, dwa liski i trzy ptaki. Czytając książkę razem z dzieckiem można paluszkiem pokazywać i liczyć z nim głośno.

„A, B, C” jest analogiczna do cyferek. Również najpierw poznajemy literkę, a na sąsiedniej stronie mamy zestaw rzeczy, których nazwy zaczynają się od tych literek. O ile na A i B te rzeczy są popularne i podstawowe, o tyle na literę C mamy narysowaną kaczkę i podpis „Cyranka”. Jasne, rozumiem, że jest taki ptak i że to jest gatunek kaczki, ale nie sądzę, żeby to akurat było odpowiednie słowo dla maluchów.

„Kolory” to z kolei moja ulubiona część. Na jednej stronie widzimy przedmioty (głównie jednak zwierzątka) w odpowiednim kolorze, a na stronie sąsiedniej znajdujemy cały obrazek utrzymany w różnych odcieniach poznawanego koloru. Dziecko ma wskazać przedmioty, które na obrazku mają dany kolor. Poznajemy tu kolor żółty, czerwony i niebieski.

„Kształty” to też jedna z części, które Maluch sobie upodobał, ale to głównie ze względu na obecność kotków, piesków i króliczków. W tej książeczce poznajemy koło, trójkąt i kwadrat, oraz przedmioty codziennego użytku, które są w tym kształcie. Malucha jednak najbardziej interesowały zwierzątka, a nie kształty. Liczę, że jeszcze do nich dorośnie.

„Przeciwieństwa” są trochę bardziej skomplikowane do zrozumienia, ale równie ładne jak pozostałe książeczki z serii. Poznajemy pojęcia mały / duży, słodki / kwaśny oraz ciepło / zimno.

Książki bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły, nie sądziłam, że Maluch będzie tak chętnie po nie sięgał. Początkowo wszystko sprowadzało się do zwykłego oglądania obrazków, ale teraz można już bardzo ciekawie je wykorzystać. Maluch chętnie pokazuje co widzi na obrazkach, chętnie liczy paluszkiem zwierzątka. To takie dość uniwersalne książeczki, które można jeszcze długo wykorzystywać, z wiekiem w coraz bardziej zaawansowany sposób. Dodając do tego niską cenę mamy bardzo korzystne egzemplarze do wzbogacenia biblioteczki malucha.