Sprawa przedstawia się tak: jesteś w ciąży. Zaczynasz googlować, szukać, czytać, Twój mózg zaczyna zalewać fala informacji. Wielu informacji. Często również sprzecznych informacji. Ciężko Ci to wszystko przefiltrować, wybrać to co najlepsze, w końcu wszystko zlewa się w jeden niezrozumiały bełkot. Na forach jedna wielka fala hejtu i walki „przeciwnych obozów”, na Fejsbuku milion grup „zwolennicy X”, „przeciwnicy X” itd. Byłam tam, znam to.

Postanowiłam zebrać w jedną całość rzetelne, poparte solidnymi argumentami lub badaniami artykuły, które znajdują się w sieci. Znajdziecie tu tylko takie, które warto przeczytać, sprawdzone źródła, takie które mi pomogły przy przeróżnych rodzicielskich decyzjach. Mam nadzieję, że którejś z mam moje zestawienie pomoże.

Początkowo wszystko miałam upchać w jednym worku, ale przejrzałam internety i stwierdziłam, że trzeba podzielić wpis na trzy części, bo życia by Wam nie starczyło na przeczytanie wszystkiego co polecam za jednym zamachem. Dzisiaj polecane przeze mnie artykuły o ciąży i porodzie.

Kiedy jeszcze jesteś w ciąży

Kiedy jesteś w ciąży, to poza kompletowaniem wyprawki (o tym wpisów Wam nie polecam, bo ile mam tyle dobrych rad, co wziąć ze sobą na porodówkę – ja jestem za tym, żeby korzystać z listy, którą udostępnia szpital) i umeblowaniem pokoiku zastanawiasz się czy warto chodzić do szkoły rodzenia. Na to pytanie odpowie nam Freelance mama.

Sporo mam, zupełnie nie wiem dlaczego, myśli, że kieliszeczek wina w ciąży jest ok. A jeśli tak bardzo chce jej się piwa, to przecież wyraźny znak, że organizm się tego domaga – trzeba go posłuchać. Wszelkie wątpliwości rozwieje nam Mataja, która mówi, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży! Tak, tyczy się to również wina. I również piw bezalkoholowych, w których znajduje się te 0,5% alk (tylko 0,000 % są bezpieczne, ale czy to wtedy jest piwo?).

Tuż przed porodem

Największy strach kobiet w ciąży,czyli wizję porodu, pozwalają rozwiać opowieści o dobrych porodach. Polecam wam kilka miejsc, w których można takie znaleźć. Mnie one pozytywnie nastawiły do porodu, a także bardzo mocno wzruszały (ciąża sprawiła, że byłam dużo bardziej ckliwa 🙂  ). Dobre historie porodowe najdziecie:

A jeśli weszłaś już w ten magiczny okres nazywany fachowo „byciem w terminie”, oznaczający czas 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po wyznaczonym z USG terminie porodu warto, żebyś poczytała o tym jaka jest różnica dwóch tygodni w rozwoju dziecka. Czasem nie warto się niecierpliwić i przyspieszać natury – każdy dzień ciąży po coś jest.

Polecam też swój artykuł burzący obraz porodu pokazywany w mediach i podpowiadający jak się można do porodu przygotować.

Nie jestem pewna, czy to się już nie zmieniło, ale jedną z kluczowych rzeczy do zapoznania się, jest znajomość Standardów Opieki Okołoporodowej. Kobieta, ale także osoba, z która będzie rodziła, musi wiedzieć czego może oczekiwać w szpitalu, jakie ma prawa oraz na co musi wyrazić zgodę. Jeżeli powyższe artykuły wydadzą Ci się zbyt długie, to istnieje świetny filmik, który skrótowo, ale obrazowo opowiada o standardach. Warto być z nimi na bieżąco, ponieważ to co zostało fajnie wypracowane i wdrażane w życie może być w niedługim czasie mienione. Niestety nowy rząd zaczął coś przy tych standardach majstrować… mam nadzieję, że nie wyjdzie nam to na gorsze 🙁

Jak wygląda poród i czego się można spodziewać

To akurat wiedza, którą powinno się wynieść ze Szkoły rodzenia (która jest dla mnie obowiązkowa!), ale żeby sobie przypomnieć co tam mówili warto przeczytać artykuł o tym co robi położna w porodzie i czy zawsze na porodówce potrzebny jest lekarz. Warto o tym poczytać, żeby potem nie pisać głupot, że lekarz, to się nawet nie zainteresował 😉

Jeśli bardzo boisz się porodu naturalnego i jedyne co byś chciała, to cesarka, polecam Ci uzupełnić swoją wiedzą o tym czego spodziewać się po cesarskim cięciu? Jak to wygląda i z czym się wiąże. Żeby ktoś się nie przyczepił wyjaśniam: absolutnie nie neguję takich porodów, uważam, że każda kobieta powinna móc o tym zdecydować (chociaż czasami decyduje o tym życie) jak chce urodzić, ale decyzja ta powinna być poparta wiedzą.

Każda kobieta powinna wiedzieć co powinno wydarzyć się po porodzie. Warto przypomnieć sobie, lub dowiedzieć się jak wyglądają procedury położnicze po porodzie siłami natury. A także poczytać o tym jak ważny jest dla noworodka kontakt skóra do skóry.

Sen z powiek kobietom spędza to straszne pęknięcie krocza, a warto wiedzieć co jest lepsze: czy nacięcie czy pęknięcie. O tym dowiedzie się z artykułu u Siostry Ani.

Bardzo fajnie napisany jest artykuł na jednym z pierwszych blogów, które w ogóle czytałam, czyli na domowa.tv. Paulina w bardzo przystępny sposób pisze o tym jaki jest wpływ przebiegu porodu na dalsze życie dziecka

Na koniec polecam Wam artykuł na stronie fundacji Rodzic po ludzku, dotyczący znieczulenia i jego wpływu na matkę, dziecko, poród itd. Długo szukałam jakiegoś sensownego wpisu, niestety nie trafiłam na żaden wpis na blogu, więc strona fundacji i rzetelnie podane fakty powinny wystarczyć.

Dla odstresowania

Ale skoro już zrobiło się tak serio, bo poród i inne trudne sprawy, to polecam też coś na odstresowanie, czyli na przykład zbiór głupich ciążowych przesądów (naprawdę nie wiem skąd się one wszystkie wzięły!). Możesz także podesłać swoim znajomym artykuł o tym czego nie należy mówić ciężarnej.


Internet warto przeglądać w krytyczny sposób i nie wierzyć wszystkiemu na ślepo. Mam nadzieję, że powyższe polecenia pomogą Wam trochę w zdobywaniu wiedzy z internetu z właściwych źródeł.

Jestem pewna, że w tematyce ciąży i porodu można jeszcze w internecie znaleźć miliony dobrych artykułów. Jeżeli takie znacie, lub jesteście autorami takowych, to bardzo proszę, śmiało wklejajcie linki w komentarze. Uzupełniajmy listę dobrych i rzetelnych źródeł wiedzy.


A jeśli chcesz wiedzieć, jakie jeszcze artykuły w sieci polecam do przeczytania, to udaj się tutaj:

Musisz to przeczytać zanim zostaniesz mamą! Cz. 2 Karmienie piersią

Musisz to przeczytać zanim zostaniesz mamą! Cz.3 Różne aspekty rodzicielstwa.