Odkąd zostałam mamą, to co jakiś czas dostaję pytanie od znajomych: „Co kupić na prezent dziecku?”. Lubię odpowiadać na takie pytania, bo wtedy mogę doradzić coś co mój Maluch dostał lub co chciałabym, żeby dostał. Dzisiaj zebrałam kilka pomysłów na prezent z okazji chrzcin, niektóre z nich nadają się także na roczek. Z tymi chrzcinami to zazwyczaj jest tak, że daje się dziecku pieniądze. Z jednej strony fajnie, rodzice wpłacą na konto, będzie miał na przyszłość. Z drugiej strony dać samą kopertę to jakoś tak głupio i pusto (przynajmniej mi zawsze jest głupio). Dlatego właśnie podpowiem Wam co można dać oprócz, albo zamiast koperty z pieniędzmi. Odbiegam zupełnie od zabawek, tego można kupić na tony, a i tak nie ma gwarancji, że akurat trafi się w gust dziecka. Moje pomysły, to takie bardziej pamiątki, coś co zostanie na dłużej, co rodzice przechowają aż dziecko dorośnie.

Oto moja lista: 7 pamiątkowych prezentów z okazji Chrztu Świętego

 1. Srebrna grzechotka

Lub srebrny smoczek, bucik, grzebyczek, łyżeczka. To jest taki porządny prezent, można go śmiało dać zamiast pieniędzy. Maluch dostał od swojej chrzestnej grzechotkę, a i ja swojej chrześnicy grzechotkę kupowałam. Na tych przedmiotach można wygrawerować imię dziecka, datę i godzinę urodzin, wagę, wzrost. W smoczkach jest też specjalne miejsce przeznaczone na pierwszy mleczny ząbek, który wypadnie lub na kosmyczek włosów. Grzechotki (skoczki, grzebyczki itp.) sprzedawane są często w pięknych pudełeczkach, na których też można coś napisać czy wygrawerować.

2.  Kocyk i podusia z nadrukiem

Ten prezent jest fajny zarówno dla malucha na chrzest, jak i na roczek. Na allegro jest tak wiele ofert takich zestawów, że czasami ciężko wybrać. Na takim kocyku można zlecić wyhaftowanie imienia dziecka, daty urodzin, wagi, wzrostu itd. Jako ciekawostkę napiszę Wam, że od moich korpoludków Maluch dostał taki właśnie zestaw z kocykiem i podusią. Niby nic w tym niezwykłego, ale prezent ten dotarł do mnie bez uprzedzenia, w dodatku na adres rodziców (czyli mojego zameldowania). Zrobili mi super niespodziankę (to znaczy Maluchowi)!

3. Pamiątkowy album o dziecku

To taki album, w którym wpisuje się ważne dla dziecka wydarzenia z życia i wkleja zdjęcia. Na rynku dostępnych jest wiele różnych opcji takiego albumu, są specjalnie dla chłopców lub dla dziewczynek. W większości z nich wystarczy tylko pouzupełniać gotowy tekst. Dla rodziców ambitniejszych i z większą ilością czasu: taki sam pomysł można zrealizować indywidualnie robiąc album scrapbookowy. My dostaliśmy taki:

4. Odcisk dłoni lub stopy

Odcisk łapki sama kupowałam chrześnicy na roczek. Ja trafiłam na taki, co to był rozkładamy i składał się z dwóch części. Po jednej stronie było miejsce na odcisk łapki w takiej jakby różowej (dla dziewczynki) modelinie, a w drugiej części było miejsce na zdjęcie. Ale takich „odcisków” można znaleźć też wiele rodzajów, bo są też takie w gipsie, w różnych kolorach itd. Trafiłam nawet, ale to już jest przerażające, że można zrobić odlew całej dłoni z kawałkiem ręki… straszne, tego nie kupujcie!

Zdjęcie pochodzi ze strony www.odciskbobasa.pl

5. Metryczka

W sumie wszystko kręci się wokół przeróżnych metryczek, bo i na srebrnej grzechotce i na kocyku takie dane znajdziemy, ale można też metryczkę kupić tańszą i potraktować jako dodatek do koperty. Kilka lat temu widziałam piękne metryczki haftowane haftem krzyżykowym, ale mogą one już powoli wychodzić z mody. Są natomiast bardzo fajnie skomponowane obrazki w ramce, które można od razu zawiesić w dziecięcym pokoju. Dla tych zdolniejszych jest to rzecz do samodzielnego wykonania, wydrukowania i oprawienia w ramkę.

Zdjęcie pochodzi ze strony haftowaneprezenty.blogspot.com

6. Eleganckie sztućce dla dzieci

Sama w życiu bym na to nie wpadła, gdyby nie fakt, że Maluch na swoje chrzciny właśnie takie dostał. Świetny pomysł, w szczególności, że nasze chrzciny odbywały się w czasie, kiedy intensywnie rozmyślałam o tym jak rozszerzymy z Maluchem dietę. Ale wracając do sztućców: myśmy dostali piękny zestaw Gerlacha, w który chodzi łyżka, widelec, nóż i łyżeczka. Sztućce są metalowe i błyszczące, ale kształtem dostosowane do małych rączek, a także posiadają śliczne nadruki ze zwierzątkami. Widziałam gdzieś w sklepie też sztućce z obrazkami wygrawerowanymi, lub „wyciśniętymi” w metalu. Ja jestem nimi oczarowana do tego stopnia, że szkoda nam na razie Maluchowi ich dawać, żeby nie porysował, czy coś. Niech sobie w spokoju dorośnie.

7. Tort z pieluch

Tort z pieluch nadaje się i na babyshower, i na chrzest, i na roczek. Dość uniwersalna sprawa, bo i pieluchy, z których się w 90% składa zawsze się przydadzą. Taki tort jest do kupienia w internecie, ale można go też w bardzo prosty sposób zrobić samemu. Jak wykonać tort z pieluch pokazywałam już w jednym z postów. Oprócz tortów widziałam różne przedziwne budowle z pieluszek: motory, wózeczki, takie jakby łóżeczka, motylki… inwencja ludzka nie zna granic. Ja jednak trzymałabym się tortów, żeby nie wejść na jakiś poziom kiczu.

Jestem bardzo ciekawa co Wy kupowaliście jako prezent na chrzciny lub roczek? Może coś poradzicie, podpowiecie? Koniecznie piszcie!